Plavání

Plavání je aerobním sportem, který je na rozdíl od jiných sportovních aktivit patrně nejšetrnější k tělu. Zároveň může být plavání vést k žádoucímu hubnutí. K výhodám plavání patří i fakt, že se dá provozovat v každém věku bez ohledu na kondici.

Právě lidé s nadváhou, pro které je jiný sport těžko představitelný, dosahují pravidelným plaváním radikálních výsledků při snižování hmotnosti. Voda totiž nadnáší, tím odpadá zátěž spojená s obezitou, a proto plavání nezatěžuje klouby, kosti, které trpí hlavně otřesy v případě běhání a podobných sportovních aktivit. Plaváním se aktivuje a zatěžuje tělo naprosto rovnoměrně. Navíc má plavání i pozitivní vliv na dýchání a kapacitu plic, hlavně při dýchání do vody.

Na výdej energie a na efektivní hubnutí plaváním má největší vliv plavecký způsob a pak také čas, po který budete plavat. Výhoda plavání pro hubnutí spočívá m.j. v tom, že pracujete proti odporu vody, který je mnohem vyšší než je odpor vzduchu. Proto je pohyb ve vodě energeticky mnohem náročnější než tělesné aktivity prováděné na suchu. Například uplaváním vzdálenosti dvou kilometrů spotřebujete 2x i vícekrát větší množství energie, než po ujití stejné vzdálenosti pěšky.

 

Pokud jde o plavecký styl, tak u zdatných plavců dochází k největšímu výdeji energie při stylu prsa, pak následuje znak, motýlek a kraul.

Pro hubnutí je třeba plavat alespoň 40 minut. Pro koho je taková doba náročná, může si plavání proložit aktivním cvičením ve vodě, při kterém bude nucen překonávat odpor vody. Čas a intenzita plavání spolu samozřejmě souvisí. Při plavání začíná tělo spalovat tuky teprve po 20-30 minutách, proto se nepřeceňujte, abyste po rychlém začátku brzy neodpadli. Pak by vaše snažení nepřineslo žádoucí efekt.

Někdy se objevuje názor, že plavání nepřispívá k hubnutí, jelikož se v těle ukládají tuky v podkoží, chránící tělo před studenou vodou. To je ovšem předsudek, neboť tento jev platí pouze pro vrcholové a dálkové plavce, kteří stráví ve vodě mnohem více času, než běžný člověk, který si jde zaplavat do bazénu třeba dvakrát týdně. Navíc dálkoví plavci plavou samozřejmě ponejvíce ve vodě, která je studenější než jejich tělo a než bývá voda v bazénech.
Zjistěte, kolik kalorií spálíte při jediné hodině plavání.

Rychlost/váha 65kg 75kg 90kg 100kg
Pomalé plavání 354 422 490 558
Rychlé plavání 590 704 817 931

 Leave a comment

Your email address will not be published.

*