Cyklistika

Cyklistika se dá provozovat i doma nebo ve fitness centrech na rotopedech nebo různých šlapacích trenažerech. Oblíbený je například spining, což je vlastně cyklistika pod střechou. Zavedl se jako skupinové cvičení na stacionárním kole, provozované kolektivně, s hudbou, kdy se před cvičícími promítá například krajina, ve které se střídá terén a podle toho se upravuje intenzita šlapání. Tímto způsobem se může hubnout, pokud budete mít dostatek silné vůle a nebudete simulovanou jízdu šidit.

Ovšem žádné šlapání pod střechou se nemůže vyrovnat cyklistice v přírodě. Cyklistika povznáší ducha, můžete se kochat krásnou přírodou a při přiměřeně intenzivní a dlouhé jízdě se můžete zbavit i přebytečných kilogramů. Tuky se totiž spalují ve svalech, které při jízdě na kole zapojujete ve značné míře.

V posledních letech se cyklistika stala u nás i ve světě jedním z nejoblíbenějších způsobů zlepšování fyzické kondice i metod hubnutí. Její předností je rozmanitost při jejím provozování, jelikož můžete jezdit sami, s rodinou, přáteli a nemusíte hledat tělocvičnu ani soupeře jako třeba v tenise, squashi či v kolektivních hrách. Pro odolné cyklisty nemusí být překážkou ani počasí, když mají vhodné a kvalitní vybavení.

Při jízdě na kole šetříte velké klouby, nepůsobí na vás otřesy jako při běhu, a proto mohou cyklistiku provozovat i lidé s nadváhou. Abyste na kole skutečně hubli, musíte jezdit alespoň 3x týdne po dobu minimálně 45 minut. Samozřejmě nejen s kopce dolů. Srdeční tep se musí pohybovat v hodnotách, při nichž se spalují nejen cukry, ale i tuky. Názorně řečeno, musíte správně dýchat a přitom bez potíží mluvit a takto šlapat déle než půl hodiny bez zastavení.

Podle odborných studií ovlivňuje hubnutí z 80 % jídelníček. Je známo, že pro hubnutí břicha je ideální jíst pravidelně 5x denně menší porce, vyhýbat se tučným jídlům, sladkostem a pečivu. Zařazovat hodně zeleniny a ovoce. V případě nepříznivého počasí si můžete cyklistiku nahradit známým cvikem „jízda kole“, při kterém si lehnete na záda a nohama šlapete jako na kole. Podle studií je toto cvičení na břicho až třikrát efektivnější než známé sedy-lehy.

Kolik při jízdě na kole spálíte kalorií během 1 hodiny?

Rychlost/váha 65kg 75kg 90kg 100kg

Do 16 km/h

236

281

327

372

30km/h a více

944

1126

1308

1489Leave a comment

Your email address will not be published.

*