Běžkování

Málokterá tělesná aktivita je tak prospěšná pro zdraví, a hlavně pro formování dobré postavy, jako běžkování. Pokud dobře ovládnete graciézní pohyb nutný jak pro klasický styl tak pro bruslení na lyžích, zapojíte tak až 99 % svalstva na svém těle. Běžkování se stále více věnují ženy, pro které je tento sport ideální příležitostí ke zhubnutí a ke zformování postavy. Během na lyžích se šetří klouby, ale namáhají se právě problémové partie, kterými jsou břicho, nohy, hýždě a ramena. Zimní sporty jsou vesměs účinným spalovačem tuků. Pro hubnutí je daleko lepší chůze nebo běh na lyžích, nežli například sjezdové lyžování. Při běžkování se navíc účinně posiluje činnost srdce, ale také velké svalové partie. Nejen spodní část těla, ale i záda, paže a hrudník.

Kdo má rád rychlejší pohyb, může vyzkoušet bruslařský styl na běžkách. Ten však vyžaduje nejen jiné lyžařské vybavení, ale i trochu lepší kondici, neboť bruslení na lyžích je mnohem namáhavější než klasická chůze nebo běh. Ovšem zato dosáhnete většího účinku a efektu při snaze zhubnout.

Obecně platí, že běžecké lyžování je jedním z nejnáročnějších aerobních zimních sportů. Jeho aktivní a alespoň trochu intenzivní provozování přispívá k hubnutí více než některé letní sporty. Za 30 minut můžete spálit cca 350 kcal a při bruslařském stylu ještě o dalších 100 kcal více. Běžkování je velice komplexním sportem, kterému se podobá i bruslení. Běžkováním a bruslením netrpí klouby a páteř otřesy, jako třeba při letním běhání. Při krátkodobém bruslení, ať už na ledě, nebo v létě na in-linech, se metabolizují zejména sacharidy a ne tuky, jako při běžkování.

Kromě všech propočtů a kontroly váhy je dobré vědět, že každý pohyb je lepší, než žádný. Procházka na běžkách zimní krajinou otužuje organismus, aktivuje hormony štěstí a posiluje duševní rovnováhu.

 

Kolik kalorií zruba spálíte při běžkování?

Pomalý běh 400 až 500 kalorií za hodinu
Středně rychlý běh (8-12km/h) 500-550 kalorií za hodinu
Energický rychlý běh 600 kalorií za hodinu
Velmi rychlý běh 900 kalorií za hodinu
Intnzivní běh do kopce 1000 kalorií za hodinu a víc

 Leave a comment

Your email address will not be published.

*