Běh

Běhání, neboli jogging, je dnes celosvětovou módou. Je to skvělá metoda, jak posílit své zdraví, především kardiovaskulární systém a také jak zhubnout, což je nejčastější důvod k běhání. Běhat je ovšem třeba rozumně, to znamená začít s kratší vzdáleností a dávky si zvyšovat postupně.

Důležité je, abyste při běhu bez potíží dýchali a mohli i mluvit. Pokud chcete hubnout, je lépe běhat večer než ráno. Vaše tělo tak bude mít možnost si přes noc odpočinout. Po běhu však nesmíte nic jíst, jelikož by se vám jídlo ukládalo do těla v podobě tuků a vaše snažení by vyšlo vniveč. Ovšem někdo běhá raději ráno nalačno, kdy tělo nemusí spalovat žádné cukry a hned sahá do vašich tukových zásob.

Proti prochladnutí se doporučuje oblékat termoprádlo, které dobře izoluje a zároveň odvádí pot. Pokud chcete hubnout ještě intenzivněji, můžete si pomáhat různými doplňky používanými při dietách, které spalují přebytečné tuky. Jedná se například o zelený čaj, kofein, taurin apd.

Abyste si běháním neublížili, je třeba myslet na správné vybavení. Základem jsou dobré boty a také běžecký terén. Vhodnější je měkký povrch, například na lesních cestách, kde tolik netrpí páteř a achilovky. Rovněž večer nezapomínejte na reflexní prvky, abyste byli viděni řidiči. Před během je dobré se protáhnout a zahřát svaly, ale i po běhu byste měli pár minut věnovat strečinku a protahovat nejen nohy, ale i ruce a záda.

 

Stravování je třeba běhání přizpůsobit. Před vyběhnutím byste neměli několik hodin jíst bílkoviny, které se dlouho tráví. Vhodné jsou těstoviny nebo rýže obsahující sacharidy a těsně před během třeba banán nebo müsli tyčinku. Důležité je také dodržování pitného režimu, což znamená i při běhání doplňovat tekutiny po malých doušcích.

Pro úspěšné hubnutí se doporučuje běhat denně alespoň 20-30 minut. To je čas, po kterém začne vaše tělo spalovat tuky. Pokud nebudete vidět výsledky hned, nesmíte se nechat odradit, jelikož si budete postupně budovat svalovou hmotu, která spaluje i v klidu. Váš metabolismus se totiž zrychlí.

 

Jak je na tom běh a spalování kalorií? V tom vám pomůže tabulka níže, která ukazuje počet kalorií zhledem k rychlosti běhu a váze

 

Rychlost/váha 65kg 75kg 90kg 100kg
8km/h 472 563 654 745
10km/h 590 704 817 931
12km/h 797 950 1103 1256
14km/h 885 1056 1226 1396

 Leave a comment

Your email address will not be published.

*