L-carnitin

Co je L-carnitin

L-carnitin řadíme mezi odbourávače tuků, který lze dlouhodobě užívat bez vedlejších účinků.
Karnitin se totiž v přirozené formě objevuje v našem těle.
Jde o kvarterní amoniovou složeninu a derivát aminokyselin lysinu a methioninu. Úkolem l-carnitinu je stimulovat transport mastných kyselin mající dlouhé řetězce přes membránu mitochondrií.
Pokud má člověk nedostatek l-carnitu, uvnitř buněk se hromadí mastné kyseliny, což může mít na organismus různé negativní důsledky, např. hypoglykémii, hyperamonémii a také se projevuje snížením stresové tolerance, srdečními onemocněními atd. To jsou však spíše extrémní případy nedostatku l-carnitinu.

Pozitivní účinky L-carnitinu

L-carnitin je vhodným pomocníkem při redukčních dietách. Nejlépe účinkuje, pokud hubnutí spojíte se sportovní aktivitou, nejvhodnější je nějaká anaerobní, tj. běhání, jízda na kole, plavání atd. Nejenže díky l-carnitinu budete rychleji spalovat tuky, ale také prodloužíte výkon a urychlíte regeneraci organismu. Díky štěpení tuků totiž nedochází k poklesu hladiny svalového glykogenu, která má vliv na výkon organismu i na únavu.
Chcete-li tedy hubnout pohybem, půjde vám to s l-carnitinem rychleji a motivovat vás bude i to, že vás fyzická aktivita tolik nevyčerpá.
L-carnitin má však i další pozitivní účinky. Působí dobře na oběhovou soustavu, podporuje mužskou potenci, zlepšuje činnosti jater a mozkové soustavy, snižuje cholesterol a potlačuje apatii. Bude se cítit plni energie.

Použití a dávkování

Dávkování se odvíjí od toho, jestli máte potravinový doplněk v podobě stoprocentního l-carnitinu, který je v tekuté bázi či ho užíváte v podobě tablet. Užívá se cca 1 g denně, nejlépe před sportovním výkonem. Pokud se člověk věnuje sportu intenzivněji, může dávku zvýšit.Leave a comment

Your email address will not be published.

*