Rýžová dieta

V průřezu různých diet, které jsou zaměřeny pouze na konkrétní potravinu, je rýžová dieta jednou z nejlepších. Je to především kvůli vlastnostem samotné rýže, jsou nízkokalorické a jedná se téměř čistou bílkovinu. Během této diety se požívá jen rýže a tělo během hubnutí používá energii z tělesných tuků a jelikož v rýži je tuků málo, tak se tolik neukládá.

Během rýžové diety není možné požívat nic jiného, než rýži a vodu. Rýže ovšem není jednodruhovou potravinou a ve světě jí existuje necelých 10 tisíc druhů. V běžných českých obchodech lze narazit na několik základních druhů. Pro hubnutí je ideální vybrat rýži, jejíž glykemický index je menší než 55. Samotný glykemický index určuje využitelnost glukózy v jídle a hodnotu 55 bezpečně splňuje například jasmínová rýže, bismati, celozrnná rýže a rýže natural.

Délka diety se stanovuje individuálně, obvykle jde o týdenní, ale může být i 14-denní a delší. Mnoho lidí si dělá své vlastní variace rýžové diety a to tak, že si do ní zakomponuje ještě své oblíbené potraviny a hubnoucí plán si udělají delší. Pokud se stanový delší rýžový plán, tak je ideální do něj zakomponovat i trochu ovoce a zeleniny.

 

Na co dát pozor?

Rýže je energeticky poměrně vydatná a aby si tělo nekompenzovalo příbytek váhy vodou, je třeba, aby se rýže nesolila a aby se sůl během hubnutí nepoužívala vůbec. Úbytek je u rýžové diety v řádech několika kilogramů a je zde nebezpečí JOJO efektu, proto je potřeba dbát na postupný přechod zpět k normálním jídlům.

 

Rýžový harmonogram

Níže se podívejte, jak může vypadat váš jídelní rozvrh. Pří rýžové dietě je potřeba, abyste za den zkonzumovaly pouze 200-250 gramů rýže, myšleno rýží v neuvařeném stavu. Toto množství je potřeba rozdělit na 5 chodů a v průběhu dne vypít minimálně 2 litry vody, dieta tak bude mít i detoxikační účinky.

 

Snídaně

Svačina

Oběd

2. svačina

Večeře

50g rýže

30 gramů rýže

70 gramů rýže

60 gramů rýže

40g rýže

 

Poud bude váš hubnoucí prigram delší, tak si k obědu přidejte tuňáka, lososa, krůtí maso, kuřecí maso nebo ovoce či zeleninu. Během dne střídejte různé druhy rýže.Leave a comment

Your email address will not be published.

*