Pravidla hubnutí při sportu

Jak je možné, že kamarádka shodila kila rychleji, než vy? Cvičíte a stravujete se podobně, přesto ona je ta, která stojí na stupínku vítězů. Zřejmě má snadnější spalování tuků nebo sportuje déle. Ne každá aktivita je pro hubnutí efektivní.

Je dokázáno, že cvičení do půl hodiny, proces hubnutí moc nenastartuje, protože se spalují převážně cukry. Tělo se potřebuje nejprve zahřát. Řiďte se jednotlivými ukazateli.

 

Fyziologické funkce – tep a teplota

7545627794_0b3f649587_bTepová frekvence, která je dána počty stahů srdce za minutu, je pro hubnutí při sportu důležitým parametrem. Berte si na sport s sebou hodinky nebo stopky, z počátku neodhadnete, kolik pulsů při běhu či na kole budete mít. Ovšem neplatí tu, čím vyšší tepová frekvence, tím lépe. Srdce můžete přetížit a bude se vám i špatně dýchat. Optimální je, si tuto hranici maximální tepové frekvence vypočítat. Obecné vzorce počítají s vaším věkem a číslem 220 (od kterého svůj věk odečtete). U zdatnějších a déle trénovanějších osob je věk násoben 0,7. Tyto hodnoty jsou pouze orientační a jsou výchozí hodnotou pro zcela zdravé jedince. Např. muž po infarktu má již hodnoty nižší, je to potřeba individuálně posoudit a zátěž nastavit přesně podle lékaře.

 

Teplota lidského těla ovlivňuje spalování tuků. Není vhodné jít běhat hned po probuzení, kdy se tělo teprve probouzí a zahřívá na provozní teplotu. Mechanismus termoregulace spočívá i v ochlazování těla pocením. Když si vezmete více svršků, tělo vyprodukuje i více potu (zvyšuje se energetická náročnost). Jen si dejte pozor na dehydrataci a dodržujte pitný režim.

 

Délka a druh cvičení

Nejlépe se hubne při aerobní pohybové aktivitě, což je nejčastěji jízda na kole, běh a plavání. Při těchto sportech totiž zapojujete všechny svalové skupiny, čímž efektivněji spalujete tuky, ale současně posilujete i srdečně – cévní systém. Jen plavání má mírnější nevýhodu, protože s ochlazováním těla ve vodě, klesá energetická náročnost.

Věnujte těmto aktivitám minimálně půl hodiny, kdy se ze spalování cukrů stane spalování tuků. Hubnout se začíná až při určité sportovní intenzitě.

 

Jídlo a pití při cvičení

Někdo má nejraději čistou vodu bez bublinek, ale určitě na škodu není ani iontový nápoj, který doplní nejen objem, ale i ionty. Pocením z těla vylučujete látky, které je potřeba nahradit. Záleží na intenzitě cviků, pokud se na tričku tvoří mapičky soli, je lepší sáhnout po iontovém nápoji. Před tréninkem je vhodná svačinka s nižším glykemickým indexem, např. jogurt nebo tvaroh s ovocem a medem. Pokud nebude energie při sportu stačit, mějte v kapse proteinovou tyčinku. Bílkoviny si dopřejte i po cvičení lehkou večeří. Záleží na čase, kdy sport provozujete.Leave a comment

Your email address will not be published.

*