ABSI – nový index, který počítá s břišním tukem

Index tělesné hmotnosti BMI známe až na výjimky všichni. Nepřímo poukazuje na podvýživu nebo nadváhu, kterou určuje podle parametrů váhy a výšky. Nevýhodou BMI je, že pomocí něj nelze odhadnout, kde se tuk v těle nachází a jestli se nejedná o svalovou hmotu.

Novinkou je ABSI (A Body Shape Index), který do svého konceptu zařadil kromě váhy a výšky ještě obvod pasu. Ač to zní jednoduše, je to nové číslo, se kterým dietolog může počítat. ABSI se výrazně podílí na určení výskytu metabolického syndromu.

 

Nepoměr rozložení tukové tkáně

art-weight-620x349Každý z nás máme nějakou tělesnou konstituci, u které se hodnotí stav výživy a také rozložení tuku. Jsou to velmi individuální parametry, které ovlivňuje spoustu dalších vnitřních i zevních faktorů. Ať už je to rodinná predispozice, zpomalený metabolismus, nedostatek pohybu nebo nevhodná strava v kombinaci s alkoholem, cigaretami a znečištěným ovzduším, máme dobře našlápnuto k nejrůznějším druhům nemocí.

 

Obezita ohrožuje naše zdraví

Ano, bohužel i obezita je už považována za odrazový můstek k jednotlivým nemocem (dokonce se o ní často uvádí, že chorobou už je vlastně sama o sobě). Jak jsme již na začátku korespondovali o metabolickém syndromu, jsou s obezitou spojeny i další civilizační nemoci. Cukrovka 2. typu nebo přetížení pohybového aparátu jsou jen zlomek z různých možností. Ohrožujete současně všechny orgány v těle, nejen slinivku.

Ztukovatění jater nemusí bolet a nemocný o něm často ani neví. Tento druh ukládání tuku se zjistí nejčastěji fyzikálním vyšetřením – zejména pohmatem jater a také odběrem krve s dalšími diagnostickými metodami (při nedodržování diety nečekejte změnu). Také ledviny, které jsou zatěžovány nebudou směřovat k normálním procesům s odbouráváním škodlivých látek. Dost často lidé opomíjejí své srdce a cévy, ve kterých se tuk ukládá a snižuje jejich průsvit. Řekněte své obezitě stop dříve, než se projeví se vším všudy.

 

ABSI rozpozná břišní typ obezity

Viscerální tuk, který se ukládá převážně v břišních partiích je velmi nebezpečný. Naměřené hodnoty pomocí ABSI počítají s obvodem pasu, což přispěje k rychlejšímu určení diagnózy. Rozhoduje samozřejmě i bazální metabolismus, pohlaví a věk, protože muži mají větší sklon k ukládání tuků právě do břišní oblasti. U žen to jsou převážně stehna a zadeček, ale najdou se i takové s tělesnou konstitucí podobnou spíše mužům. Na internetu lze najít ABSI kalkulátor, který vám výsledky předběžně předloží, ale je potřeba navštívit hlavně lékaře.

 ABSI si můžete spočítat i sami a to prostřednictvím vzorce:

607Leave a comment

Your email address will not be published.

*